Co je důležitější? Pohyb nebo strava?

Jako profesionální trenér se pravidelně setkávám s lidmi, kteří chtějí změnit svůj životní styl – někdo potřebuje zhubnout, jiný nabrat svalovou hmotu a někomu jde hlavně o perfektní fyzickou kondici. V souvislosti s tím dostávám často stejnou otázku. Je důležitější pohyb nebo strava?

Pokud se rozhodnete pro aktivní životní styl a chcete ho dlouhodobě udržet, bude moje odpověď jednoduchá – obojí má stejnou váhu. Bez ohledu na to jaký fitness cíl si zvolíte, musíte pohyb a stravu řešit komplexně. V dobré formě se neudržíte, jestliže společně s přiměřenou pohybovou aktivitou neupravíte také svůj jídelníček.

Krátkodobé omezení nezdravých stravovacích návyků ne vždy vede k vysněné postavě. Abychom lépe pochopili základní princip hubnutí, připomeňme si jednoduchou energetickou rovnici.  Když sníte méně, než Vaše tělo zvládne spálit, zhubnete, když je tomu naopak, přiberete. Důležité je, abyste příjem a výdej vyrovnali a dokázali jste ho trvale udržet od chvíle, kdy dosáhnete svého cíle. To je totiž jediný způsob jak se vyhnout obávanému JOJO efektu. Tento nepříjemný jev, kdy se nám váha po nějakém čase zase vrátí na původní a někdy i vyšší hodnotu znají Ti, kteří pohyb a stravu řeší odděleně.

Pohyb Vám pomůže ve výše uvedené rovnici zvýšit položku energetického výdeje a tím proces hubnutí značně urychlí. Sport má pro tělo nespočet benefitů. Ve spojení se správně nastavenou stravou budujete kromě fyzické kondice také odolnost vůči stresu a psychickou pohodu. Vhodné je zvolit takovou sportovní aktivitu, která bude zahrnovat i silový trénink. Když se Vám totiž podaří zvýšit podíl svalů v těle, budete si moci dopřát větší porce jídla bez obavy z tloustnutí. Svaly za Vás spálí mnohem více energie. Při snížení podílu podkožního tuku v těle, a současném nárůstu svalové hmoty se postava začne formovat a bude odměnou za Vaší práci. Bojíte se, že nevytrváte? Vyberte si sport, který Vás bude opravdu bavit a tento problém zmizí jednou pro vždy.

Pohyb a stravu je třeba vždy řešit komplexně – jedno bez druhého nebude nikdy dlouhodobě fungovat.

Líbíl se ti příspěvěk, budu vděčný za sdílení!

Facebook
LinkedIn

Uvažuješ o účasti v programu BEFIGHTER, ale rád by sis o tom nejdřív promluvil?

DALŠÍ ČLÁNKY

PRO zaneprázdněnÉ profesionálY

25 efektivních strategií

Jak jíst lépe na cestách

Zarezervuj si nezávazný vstupní rozhovor, kde probereme možnost tvého připojení do výzvy!

Odesláním kontaktu souhlasíte s podmínkami o ochraně osobních údajů

Napiš mi na sebe prosím kontakt