Jak ovlivňují bojové sporty psychiku člověka?

Každý sport ve spojení s  vyváženou stravou prospívá naší psychické pohodě. Bojové sporty však mají na psychiku poměrně specifický vliv. Následující text bude vycházet z mých osobních zkušeností jak trenéra, tak i aktivního zápasníka.

Zápas a trénink jsou tak trochu dva oddělené světy. Během tréninku se jedná o cvičný boj (sparing), který probíhá spíše hravou formou, abyste si mohli jednotlivé techniky vyzkoušet. V zápase však vedete tyto techniky s maximální razancí, tzv. „na ostro“. Je pravdou, že i během tréninku nacvičujete občas bojové situace ve vyšší intenzitě, ovšem v chráničích, aby to bylo bezpečné a s vaším tréninkovým parťákem (sparing partnerem). Říkám to proto, že v momentech, kdy stojíte někomu „tváří v tvář“ za účelem fyzického souboje se vždy, neoddělitelně, zapojuje hlava, tedy psychika.

Nemyslete na minulost ani budoucnost, počítá se pouze přítomnost

Už jako dítě jsem měl problém se soustředěním. Když jsem později s bojovými sporty začínal, zjistil jsem, že právě koncentrace je při boji klíčová. Asi po roce, jakmile jsem si osvojil základní techniky a obranné prvky přišla na řadu etapa tréninku zvaná sparing. Vzpomínám si na několik tréninků, kdy jsem začínal “spárovat” se zkušenějšími bojovníky u nás v klubu.  Z počátku mi to moc nešlo. Během boje jsem nedokázal vnímat rady od trenéra ani aplikovat naučené kombinace úderů, které jsem před tím několik hodin bušil do pytle a boxerských lap. Protože jsem věděl, že proti mně stojí zkušenější borci, často jsem se ve svých myšlenkách přemístil na jiné místo. Celý problém byl prostě v tom, že jsem nebyl při boji přítomný. Na radu svých trenérů jsem do tréninku zařadil jednoduchá dechová cvičení, která mě dokázali udržet ve stavu plné pozornosti. V bojových sportech si musíte hlavu přenastavit na „tady a teď“.  V okamžiku, kdy jste maximálně ponořeni a koncentrováni na určitou činnost, nevnímáte okolní podněty. Vaše mysl se nachází ve stavu tzv. flow (plynutí, proudění). Díky tomu jsem dokázal během boje přemýšlet, aplikovat „nadřené“ techniky a bleskově řešit obranu i útok zároveň. Situace se začala zlepšovat a já se stával pro své zkušenější parťáky nezmarem. Schopnost soustředit se na přítomnost z vás neudělá jen lepšího sportovce, ale usnadní vám zásadním způsobem i každodenní život. Vaše mysl už nebude zatížená minulostí ani obavou z budoucnosti. Budete produktivnější a dokážete kreativně řešit i složité problémy.

Bojové sporty odhalí skutečný potenciál vaší osobnosti

Během tréninku lépe poznáte sebe sama. Lidé dnes investují velké peníze do psychicky vyčerpávajících terapií, které zdlouhavým způsobem odhalují vaše nitro. Nácvik bojových situací odhalí to samé a mnohem rychleji. Někomu nedělá problém zachovat chladnou hlavu a racionálně vyhodnocovat průběh boje. Někdo jiný se zas snadno nechá emocemi ovládnout a jedná zkratkovitě. Opakem takové reakce je neustálé vyčkávání a přehnaná opatrnost a pasivita.  V běžném životě si můžete nasadit si masku nebo hrát jinou roli. Bojové sporty jsou však nekompromisní a nic takového Vám nedovolí. Prozradí o Vás mnohé, a proto je i snadnější seznámit se s Vašimi povahovými rysy a následně s nimi pracovat.

Agrese je dobrý sluha, ale zlý pán

Od dětství jsem byl vedený k tomu, abych konfliktní situace řešil diplomaticky a vyhýbal se agresivnímu jednání. Agresi jsem považoval za něco špatného. Když jsem jí během tréninku pocítil, snažil jsem se jí vytěsnit. V boji se však agrese objevuje poměrně často. Lze jí ovládat a dokonce i využívat ve svůj prospěch. Dodá Vám potřebný náboj a energii. Existuje ale tenká hranice mezi tím, kdy svojí agresi ovládáte a kdy agrese ovládá Vás. Ve chvíli, kdy se Vás zcela zmocní, začnete jednat příliš zbrkle a s jediným cílem: oplatit soupeři povedený úder nebo kop. Věřte mi, zkušený soupeř to ihned pozná a dokáže toho využít proti Vám. Proto je důležité zaměřit se v tréninku právě na kontrolu emocí a naučit se agresi využívat pro sebe. Schopnost ovládat svoje emoce je velmi cenná a užitečná i mimo ring. Díky ní dokážete lépe vyjednávat, zvládat situace pod tlakem a vytvoříte si psychickou odolnost.

Disciplína bude vaším hnacím motorem, když si myslíte, že už nemůžete

To nejcennější, co jsem se díky bojovým sportům získal, je disciplína. Umět se překonat v momentech, kdy to bolí. Disciplína znamená, že půjdete za svým cílem, ačkoliv musíte překonat další překážky. Disciplína není jenom dril v tělocvičně, ale také důležitý pomocník při uskutečňování vašich snů. Jsem přesvědčený, že bojové sporty mi kromě perfektní fyzické i psychické kondice pomohli vydat se v životě tím správným směrem.

Líbíl se ti příspěvěk, budu vděčný za sdílení!

Facebook
LinkedIn

Uvažuješ o účasti v programu BEFIGHTER, ale rád by sis o tom nejdřív promluvil?

DALŠÍ ČLÁNKY

PRO zaneprázdněnÉ profesionálY

25 efektivních strategií

Jak jíst lépe na cestách

Zarezervuj si nezávazný vstupní rozhovor, kde probereme možnost tvého připojení do výzvy!

Odesláním kontaktu souhlasíte s podmínkami o ochraně osobních údajů

Napiš mi na sebe prosím kontakt