Čím vytíženější jsi, tím důležitější je, abys měl smysluplné hobby

Pandemie rozdělila podnikající lidi do dvou skupin. Jedni zachraňovali své podnikání před bankrotem a druzí profitovali tak, jak nikdy dříve. Obě skupiny mají však něco společného. Je to enormní pracovní a nervový zápřah způsobený snahou zachránit svou živnost či firmu nebo odhodláním ustát zvýšenou poptávku a vytěžit z této příležitosti maximum.

Většina chlapů je v této době ráda za to, že si večer dají alespoň sprchu. O činnosti, u které by si psychicky odpočinuli a nabrali energii na příští den, nepřemýšlejí ani ve snu. 

 Jenže právě chlapi, kteří každý den zvyšují nároky na svoje tělo a mysl, potřebují koníčky nejvíce. Ve chvíli, kdy v podnikání procházíš opravdu těžkými časy, jsi to právě Ty, kdo si musí udržet čistou hlavu a najít správné řešení. 

Scott Behson, profesor managementu a spisovatel, který se zabývá problematikou volnočasových aktivit a zájmů u pracovně vytížených lidí, dost výstižně popsal tento problém v nedávném textu pro známý anglický business magazín:

„Pravděpodobně máte pocit, že na žádný koníček rozhodně nemáte čas, koníčky ale neslouží jen k tomu, aby odvedly naši mysl od našich hlavních stresorů. Mohou nám naopak pomoci dosáhnout našich pracovních i životních výzev.“

Tělo není stroj a ačkoliv vydrží opravdu hodně, je neustálá cesta za neukojitelným “víc a ještě víc”, cestou do pekel. Jako trenér mám často příležitost hovořit s klienty o jejich práci. Vyslechl jsem zkušenosti od chlapů, kteří řídí velké firmy a na svých bedrech nesou obrovskou odpovědnost. Shodují se, že problém začíná, když si člověk přestane uvědomovat, že touha nechat rozrůst firmu ještě o “něco” víc, je začarovaný kruh. Je smutné, že to často trvá až do chvíle, kdy tělo přestane plnit své základní funkce a jeho majitelé se ocitnou v nemocnici. 

Pokud se alespoň částečně ztotožňuješ s tím, co píšu, a přesto si myslíš, že je těžké najít si každý den nějaký čas pro sebe, přečti si, co doporučuje Behson… 

„Vymezte si ve svém harmonogramu pravidelně čas pro koníčky a chraňte tento čas před náletem jiných povinností, jako by šlo o veledůležitou byznysovou schůzku nebo neodkladnou rodinnou záležitost. Pokud si z něčeho uděláte pevnou a neměnnou součást rozvrhu, velmi pravděpodobně to dodržíte a na své hobby se skutečně vrhnete.“

Záleží na prioritách, které si musíš sám správně stanovit. Je dost možné, že ačkoliv si to zatím nepřipouštíš, bude čas, který si během dne vyhradíš sám pro sebe, tvojí nejsmysluplnější investicí. Pomůže ti udržet rovnováhu ve tvém životním stylu a zajistí dostatek energie na řešení náročných situací.

V mém transformačnímu programu BEFIGHTER se mi u klientů podařilo probudit vášeň k bojovým sportům, která nastartovala změnu jejich životního stylu. 

Líbíl se ti příspěvěk, budu vděčný za sdílení!

Facebook
LinkedIn

Uvažuješ o účasti v programu BEFIGHTER, ale rád by sis o tom nejdřív promluvil?

DALŠÍ ČLÁNKY

PRO zaneprázdněnÉ profesionálY

25 efektivních strategií

Jak jíst lépe na cestách

Zarezervuj si nezávazný vstupní rozhovor, kde probereme možnost tvého připojení do výzvy!

Odesláním kontaktu souhlasíte s podmínkami o ochraně osobních údajů

Napiš mi na sebe prosím kontakt